« Ožujak 2024 »

Naš dragi Nando
Autor: Lorna Velenik Žufić, 13. 5. 2019.

Smijeh, zvižduk, pjesma, šale. Sve su to odlike koje krase našeg dragog Nanda-svestranog kućnog majstora Osnovne škole Tar-Vabriga. On je: majstor za sve, umjetnik, povjesničar, graditelj minijatura, zabavljač, volonter i još mnogo toga. Uvijek i svugdje sa sobom nosi dobru volju, kakvu zanimljivu priču te veliku dozu humora. Uveseljava ljude kuda god korakne, a u svakom je trenu spreman pomoći.

Tako je dana 13. svibnja 2019. gostovao na satu engleskog jezika u petom razredu. Učiteljica Marta Rupenović ga je pozvala povodom nastavne jedinice o glazbenim instrumentima. Najbolje se ući na primjerima iz života, a naš Nando je na sat donio razne glazbene instrumente i pokazao učenicima kako ih koristi.On svira nekoliko glazbenih instrumenata (harmonika, saksofon, klarinet, klavir, usna harmonika), a sve je to naučio sam. Iza njega su brojni nastupi s drugim sviračima ili u sklopu orkestra, a svojedobno je upravljao orkestrom Limene glazbe Tar. Učenici su pozorno promatrali instrumente, slušali Nandova objašnjenja i svirku te je nastavni sat prošao u veselju i zanimljivim doživljajima. Zorno prikazani instrumenti, glazba i osmijesi djece učinili su ovaj sat posebnim nastavnim satom koji se pamti.

Na kraju sata obišli smo školu da razgledamo izložene Nandove radove (likovni prikaz naše škole nacrtan tušem i makete svjetionika i tornjeva). Srdačno smo zahvalili Nandu uz zasluženi pljesak. Vremenom i trudom koje je Nando za nas izdvojio pokazao je još jednom kakvo veliko srce posjeduje. Ono najviše kuca za starije, nemoćne, ožalošćene i djecu. Njegov doprinos našem mjestu i cijelom kraju je neprocjenjiv zbog kulturnog, umjetničkog, povijesnog i glazbenog utjecaja na ljude oko sebe. Dokazano je da Istra obiluje bogatstvima, a najdragocjeniji su ipak ljudi – pogotovo ljudi poput Nanda. On je jedan mali, a zapravo istinski veliki čovjek.

Marta Rupenović, učiteljica engleskog jezika