« Ožujak 2024 »

Međureligijska kultura
Autor: Lorna Velenik Žufić, 6. 2. 2019.

Vjeroučiteljica  Ankica Tutiš jako je kreativna i aktivna, te nas je ovaj put iznenadila terenskom nastavom u Rijeci. U sklopu projekta „ Međureligijska kultura“ , a s ciljem upoznavanja različitih religija i boljeg dijaloga među vjernicima različitih vjera , organizirala je posjet sakralnim objektima  različitih vjerskih zajednica u Rijeci. Na satovima vjeronauka senzibilizirala je učenike za ovu temu, te je odaziv bio ogroman. Gotovo puna dva autobusa učenika viših razreda naše škole sa nekoliko učiteljica i ravnateljicom, posjetili  su 4.veljače 2019. džamiju, sinagogu, pravoslavnu crkvu  i Marijansko svetište na Trsatu.

Klikom na više pročitajte cijeli članak.

Prva na redu bila je džamija na Zametu u Rijeci, koju je projektirao slavni kipar i akademik Dušan Džamonja. To je veoma neobična građevina koja izdaleka izgleda kao kupola koja lebdi. Lijepo su nas primili. Islamski imam objasnio je učenicima važnost jedne džamije za vjerski život muslimana. Objašnjavajući glavne predmete ili obrede, odnosno osobe izvrsno je uspoređivao islamske termine s kršćanskim (npr.anđeli, vjerski službenici, propovjedaonica, molitva,Isus, Marija,proroci, molitva za pokojne...)Učenici su postavljali pitanja i dobivali vrlo jednostavne, razumljive i konkretne odgovore. Na kraju susreta učenici su mogli čuti kako zvuči jedna kratka molitva na arapskom jeziku, koju je vrlo lijepo otpjevao naš učitelj islamskog vjeronauka.

U sinagogi nas je dočekala ljubazna gospođa koja brine o objektu te ispričala o važnosti sinagoge za Židove. Tumačila je temelje židovstva, važne predmete u sinagogi i odgovarala na pitanja učenika.

U pravoslavnoj nas je dočekao jedan mladi sveštenik, koji je ispričao kratku povijest pravoslavne crkve sv. Nikole u Rijeci. Učenici su imali priliku vidjeti bogati ikonostas i ostale predmete u crkvi koji su nedavno obnovljeni. Čuli su kratko izlaganje o bogatom arhivu koji se čuva u sklopu crkve. Oduševila ih je bogata katedra i stolice na koje im je dozvoljeno i sjesti.

Na kraju smo posjetili Marijansko svetište na Trsatu koje se nalazi uz samostan franjevaca. Učenici su pogledali kratki film o povijesti svetišta i razgledali kapelu zavjetnih darova u kojoj se čuvaju brojni darovi hodočasnika kao znak zahvalnosti za primljene milosti. Zatim smo imali priliku razgledati svetište. Nažalost, nitko od domaćina nije nas mogao dočekati, osim portira.

Srećom naša vjeroučiteljica Ankica zna mnogo o ovom svetištu , te je kratko protumačila važnost svetišta, povijest slike "Majke milosti"ili "Majke Božje Trsatske" koja se štuje u ovoj crkvi. Kratko smo se pomolili, slikali ispred kipa svetog pape Ivana Pavla II. u dvorištu crkve.Nakon toga smo se uputili kući puni doživljaja i utisaka i s nadom da će nas vjeroučiteljica Ankica odvesti na još mnoga zanimljiva mjesta.