Što se to skriva navečer iza vrata škole?
Autor: Lorna Velenik Žufić, 6. 12. 2018.

Učiteljica matematike Tanja Mihoković odlučila je svojim učenicima i njihovim roditeljima dokazati da i matematika može biti zabavna i primjenjiva, te se odazvala pozivu Hrvatskog matematičkog društva  i organizirala Večer matematike u srijedu 05.12. u 18. sati . Pomogla joj  je i učiteljica matematke  Klaudija Mirjanić, a  podržale su ju i učiteljice hrvatskog jezika i književnosti Adela Deković i Gordana Poropat Alihodžić i knjižničarka Lorna Velenik-Žufić. Organizirano je 11 interaktivnih radionica. Učenici i njihovi roditelji srećom su prepoznali  zabavnu stranu matematike  i odazvali se u velikom broju. Svaki učenik je dobio svoju „Matematičku putovnicu“ u kojoj je trebao skupite pečate, za svaku radionicu po jedan. Učenici su mogli izabrati radionice u kojima će sudjelovati, ali većina je sudjelovala u svim radionicama.

U nastavku pod "više" pročitajte kako nam je bilo i pogledajte još slika

Najmlađi su najviše uživali u učionici broj 11. Tamo je bilo nekoliko zanimljivih igara. Pod budnim okom učiteljice Adele Deković mališani su bojali s Djedom Božićnjakom, igrali Božićni bingo, oduzimali brojeve do 6 i slagali Trimino slagalice. Ove igre izgledaju jednostavno ali za sve je potrebno znanje matematike, a što su učenici veći to su zadatci teži.

Svi veći učenici bježali su u informatičku učionicu jer su tamo bile računalne igrice ali to nisu bile uobičajene pucačine na kakve ste navikli već su to bile mozgalice: logičke pitalice na računalima. Korištenje računala nadgledala je učiteljica Gordana Poropat-Alihodžić.

Knjižničarka Lorna Velenik-Žufić vodila je dvije radionice; Matematički kirigami i Matematički integrami. Kirigami su vještina rezanja i presavijanja papira, a ovi su bili matematički jer smo izrađivali geometrijska tijela. Integrami su logičke zagonetke koje se rješavaju po principu plusa i minusa. Publika je bila veoma zainteresirana, a mame i tate su se vrijedno uključivali u izvršavanje zadataka.

U školskoj kuhinji odvijale su se radionice: Zagonetke sa šibicama i Šarolike pitalice. Događaje koji su se odvijali u kuhinji pomno je pratila učiteljica matematike Klaudija Mirjanić.

Najteža radionica je bila radionica (De)Šifriranja u učionici broj 8. Iako je radionica bila teška djeca, a ni roditelji nisu odustajali od šifriranja i dešifriranja. Za izvršavanje ovih zadataka itekako je bila potrebna pomoć učiteljice matematike Tanje  Mihoković.

Prva Večer matematike prošla je zabavno i uspješno te se nadamo da će se posjetitelji odazvati  i iduće godine u još većem broju.