« Ožujak 2024 »

Edukacija o šumama u Speleo kući Vodice
Autor: Lorna Velenik Žufić, 5. 11. 2018.

Jeste li znali da u Istri postoji mjesto koje se zove Vodice? To je malo naselje na Ćićariji u općini Lanišće. Možda ste znali , ali jeste li znali da tamo djeluje Znanstveno edukacijski centar „Speleo kuća“?Istarska županija odlučila je financirati projekt edukacije o šumama koji je održan upravo u Vodicama u srijedu 31. listopada 2018. Klikom na više čitajte kako im je bilo našim učenicima.

Učenike naše škole trebala je na edukaciju pratiti učiteljica iz biologije i kemije Kristina Kostadinović, ali dogodilo se da je s njima išla učiteljica hrvatskog jezika Adela Deković. To je baš bila sretna okolnost jer su održane radionice bile s područja šumske pedagogije s kojim se učiteljica Adela bavi u mnogim svojim projektima i u slobodno vrijeme. Radionice na Ćićariji osmislili su i vodili članovi udruge Modelna šuma,a učenici naše škole  sudjelovali su u edukaciji zajedno s učenicima  iz osnovnih škola iz  Kaštelira, Vižinade i Roča. Učenici su se poigrali u radionici „Šumske igre“ u kojoj su imali prilike upoznati se s funkcijama šume i kreirati od šumskih materijala,a vodila ju je gospođa Ana Fornažar.   Marino Josip Šimić iz Udruge "Boletus" održao je radionicu "O gljivama" a koliko su učenici pratili provjerio je kroz zabavni kviz.  Igor Ostojić , kojeg učenici naše škole  poznaju kao djelatnika  Crvenog križa Poreč, bio je ovdje kao predstavnik Istarskog planinarskog saveza. On je svojom radionicom  „Snalaženje u prostoru pomoću GPS-a" učenicima pokazao kako pametni telefoni mogu biti i korisni. Cilj radionica bio je upoznati djecu s prirodom koja ih okužuje na jedan interaktivni i kreativni način te razvijati šumsku pedagogiju u Istri, a taj cilj je i u potpunost ostvaren.