« Ožujak 2024 »

Aromatično bilje
Autor: Lorna Velenik Žufić, 26. 10. 2018.

U prostorijama naše škole održana je u srijedu 24. listopada radionica „Stanje i tendencije uzgoja i prerade aromatičnog i ljekovitog bilja u Istri“ koja je bila namijenjena lokalnim OPG-ovima i ostaloj zainteresiranoj javnosti. To je bila jedna od dvije informativno-edukativne radionice odrađene u sklopu projekta “Aromatika”. Prva je održana 23. listopada 2018. u prostorijama dječjeg vrtića „Radost“ Tar-Vabriga, a to je bila radionica pod nazivom „Aromatično bilje dječjeg vrtića Radost“. Radionica je organizirana s ciljem upoznavanja odgajateljica s koristima i načinima primjene aromatičnog bilja zasađenog u vrtu novoizgrađenog dječjeg vrtića. Voditeljica radionice bila je gđa. Dubravka Ferenčić, Radionica održana u našoj školi govorila je o uzgoju i preradi aromatičnog i ljekovitog bilja, posebice u Istri. Voditeljica radionice, dr.sc. Slavica Dudaš, upoznala je sudionike s razlikom između ljekovitog i začinskog bilja te je predstavila količine uzgoja ljekovitog bilja na području Istarske županije nakon čega je prešla na prezentaciju dobrobiti eteričnih ulja i na izradu različitih proizvoda pomoću aromatičnih biljki, poput sapuna, krema i likera. Sudionici su iskazali veliki interes za spomenute teme te su se zadržali nakon završetka radionice kako bi prokomentirali eventualne nedoumice i postavili pitanja predavačici.