Razmjena učenika Tar-Höxter 2018./2019.
Autor: Lorna Velenik Žufić, 1. 10. 2018.

Osnovna škola Tar –Vabriga već godinama njeguje  tradiciju razmjene učenika sa učenicima škole  „Hoffmann von Fallersleben Realschule“ iz grada Höxtera, Savezne Republike Njemačke. Tako je i ovoga rujna već četrnaestu godinu zaredom našu školu posjetilo 18 učenika  u pratnji dviju učiteljica u razdoblju od 20.9.-27.9.2018. Razmjena je  zamišljena kao provođenje učeničkog  života u školi i u obiteljima učenika kod kojih su bili smješteni.  Redovnu nastavu su učenici pohađali u prvom dijelu dana, a poslijepodne je bilo predviđeno za razne aktivnosti. Razmjena se realizirala uz dobru volju ravnateljice Andrea Bakse i učiteljica predmetne nastave Tiane Orihovac, Kristine Veljačić Dobrijević i Marte Rupenović,  te ostalih učitelja predmetne nastave. Školsku su razmjenu financijski poduprli TZ Tar-Vabriga i Općina.

Obavezno kliknite na više

U proteklih su  tjedan dana tako učenici  obišli užu i širu okolicu Tara i upoznali poluotok Istru.  Prošetali su  Tarom, posjetili grad Poreč i Baziliku, vidjeli Arenu u Puli i Rovinj, obišli Jamu Baredine, posjetili stari istarski gradić Grožnjan,  a imali su priliku i  okupati se u našem prelijepom moru.

Učenici su također aktivno sudjelovali u nastavi.  Na nastavi hrvatskoga jezika upoznali  su se sa starim hrvatskim pismom glagoljicom, na satu likovne kulture izrađivali su male hobotnice tehnikom filcanja vune i  vrećice koje su punili lavandom, a okušali su se i u kemiji, glazbenoj kulturi i sportu. Na ovaj su način mogli usporediti naš školski sustav sa svojim. Na kraju su odnijeli sve što su izrađivali svojim kućama. Oproštaj je uslijedio rezanjem torte i željama za ponovnim susretom u  proljeće.

Školska razmjena predstavlja uvijek jedno  lijepo iskustvo za učenike. Sudjelovanjem u školskoj razmjeni učenici dolaze u doticaj sa stranom zemljom, njenom  kulturom i jezikom, osobno sazrijevaju i obogaćuju se, upoznaju  život škole , te uče vrednovati obitelj i prijateljstvo.

Vjerujemo da će iskustvo razmjene ostati još dugo u sjećanju učenicima i roditeljima i da su se ovim putem stvorila daljnja prijateljstva koja će još dugo potrajati.

A mi se ponovno vidimo u proljeće i sretan put!

Učiteljica: Kristina Dobrijević