« Ožujak 2024 »

Dani kažuna
Autor: Lorna Velenik Žufić, 20. 4. 2018.

Učiteljica četvrtog razreda Anamarija Kodnik-Circota odlučila je svoje učenike odvesti u Rovinjsko selo 19. travnja 2018. na  6. Dane kažuna. Kažuni su vrijedna ostavština tradicijske graditeljske baštine Istre. To su kamene kućice koje su naši stari gradili uz polja i pašnjake da se odmore dok su čuvali  stoku ili radili u polju.

Učenici su pješačili Stazama kažuna Rovinjskog Sela gdje su  imali  priliku  upoznati 6 kažuna . Saznali su  kako se djeca mjesnog vrtića zajedno s odgajateljicama i roditeljima već 20 godina brinu o 22 kažuna i tako ih  „spašavaju“ od rušenja.

Kad su naši djedovi i bake i njihovi djedovi i bake bili djeca morali su čuvati stoku.  Da se malo zabave igrali su razne igre. I naši učenici su se tako okušali u igranju starinskih  igara.

Na livadi ispred kažuna učenici su  izrađivali igračke od prirodnih materijala. Tako su nekad djeca sama sebi morala osmisliti i izraditi igračke.

Vozili su se vlakićem da najvećeg kažuna. Za njega je vezana zanimljiva priča koju pripovijedaju stariji mještani Rovinjskog Sela. Oni kažu da je obitelj Juriša za vrijeme Drugog svjetskog rata u tom kažunu skrivala dva vola i jednu kravu kako bi ih sačuvali od  neprijatelja koji su ih klali i koristili za prehranjivanje vojske. Obitelj Juriša je naučila svoje volove i kravu da klečeći na koljenima uđu u kažun a unutra su mogli normalno stajati ili ležati.

Svima preporučamo da posjete kažune Rovinjskog sela, a naročito u toku Dana Kažuna.