ČESTITAMO MEĐUNARODNI DAN ŽENA
Autor: Lorna Velenik Žufić, 8. 3. 2017.

Danas se širom svijeta obilježava 8. ožujka - Međunarodni dan žena koji je nastao kao dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca, a tim povodom naša učiteljica Likovne kulture Marina Dželalija- Jakominić  uredila je sa članovima likovne grupe pano u hodniku sa porukama kakva sve žena može biti.

Mnogi smatraju da Dan žena više nije važan i da nam je dovoljan Majčin dan koji se slavi u svibnju,ali za razliku od majčinog dana koji slavi majčinstvo, Dan žena slavi borbu za ravnopravnost žena i potiče na javno raspravljanje o pitanju nejednakosti žena u svijetu.  Clara Zetkin – voditeljica ženskog ureda Socijal-demokratske partije u Njemačkoj – koja je davne 1910. dala prijedlog za pokretanjem Međunarodnog dana žena, predložila je kako bi svaka zemlja na jedan dan trebala posebnu pažnju posvetiti ženama, kako bi im omogućila da ostvare svoja prava.

Originalna ideja postizanja potpune rodne jednakosti za sve žene diljem svijeta – nažalost – i dalje nije shvaćena i ostvarena u potpunosti. Nejednakost plaće muškaraca i žena i dalje postoji u brojnim zemljama. Podaci pokazuju i kako su žene potlačene i po pitanju edukacije i zdravlja, ali i kako je nasilje nad ženama i dalje itekako prisutno. I tako svake godine žene diljem svijeta iznova udružuju vlastite snage i jasno i glasno svima daju do znanja da bismo sve ove prisutne nejednakosti trebali konačno prepoznati i promijeniti, dok istovremeno slave uspjehe brojnih žena koje su prisutne barijere uspjele savladati. ‘Budi hrabra za promjenu’ (ili originalno #BeBoldForChange) tema je Međunarodnog dana žena 2017. godine – i njome se želi potaknuti ljude da istupe i otvoreno zatraže promjenu za sve žene diljem svijeta.