OBAVIJEST ZA UČENIKE OD 1.- 6.r I NJIHOVE RODITELJE
Autor: Lorna Velenik Žufić, 28. 1. 2016.

Draga djeco i roditelji,

u sklopu projekta „Sportom do zdravlja“, kojeg podupire i financira Općina Tar-Vabriga, od 1.2.2016., u našoj školi bit će organizirano, dva puta tjedno,   (srijeda, petak), 7. sat, besplatno 45minutno vježbanje za jačanje i istezanje mišića leđa u cilju prevencije i korekcije kralježnice koje će voditi, prof. kineziologije Nenad Tomić, u školskoj dvorani.

Osnovna ideja ovog projekta jeste zabavno-metodološkim pristupom, na adekvatan i stručan način, djecu informirati i educirati o važnosti pravilnog držanja i uloge kralježnice u zdravlju djeteta.

Deformiteti kralježnice kod djece u osnovnim školama, prema rezultatima sistematskih pregleda pokazuju da su u porastu iz godine u godinu. Koštano-mišićni sustav djece u razvoju, a pod utjecajem unutarnjih i vanjskih faktora, podložan je deformacijama. Nasljedni rizici, loše držanje, preteške školske torbe, pogotovo ako težina nije ravnomjerno raspoređena na oba ramena, kratkovidnost, dugotrajno sjedenje u nepravilnom položaju u školskim klupama i stolicama, nedovoljna fizička aktivnost, dovode do poremećene statike kralježnice, što rezultira pojavu deformiteta kralježnice (kifoze,skolioze i lordoze).

Nagli rast djece u pubertetu nepovoljno utječe na razvoj već prisutnih deformacija. Na stopalima se najčešće javljaju spušteni svodovi i ravna stopala. Na pojavu ovih deformiteta utječe nasljedni faktor, fizička neaktivnost, gojaznost, neadekvatna obuća.Posljedice su otežano hodanje, trčanje i stajanje, bolovi u nogama, a ponekad i u križima.

S toga, navike vježbanja trebalo bi početi primjenjivati u najranijoj dobi, kroz primjerenu edukaciju i zabavu dijete će i u kasnijim godinama nastaviti s provođenjem istih ukoliko se primjenjuje zdrav i kvalitetan odnos prema kretanju i fizičkoj aktivnosti i tako poduprijeti dijete u stjecanju navika za fizičkim kretanjem.