Svjetski dan borbe protiv AIDS-a
Autor: Maja Pavličić, 1. 12. 2014.

Danas smo u školi obilježili Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.
Učenici 8. razreda su povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a ostalim učenicima i djelatnicima škole podijelili karakteristične crvene vrpce te ih upozorili na važnost prevencije i ranog otkrivanja te bolesti za koju još uvijek nema lijeka za potpuno izlječenje.

AIDS je kratica za Sindrom stečene imunodeficijencije (Acquired Immunodeficiency Syndrome) uzrokovan virusom HIV-a, obilježen snažnim slabljenjem imuniteta i pojavom raznih bolesti. Od trenutka zaraze HIV-om do nastupa AIDS-a prođe u prosjeku 10-ak godina.

U Hrvatskoj je virusom HIV-a zaraženo oko 1000 osoba, od kojih je oko 250 oboljelih od AIDS-a, objavio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).

Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu živi 35 milijuna ljudi zaraženih HIV-om, od toga 3,2 milijuna djece i adolescenata. U 2013. godini zabilježeno je oko 2 milijuna novozaraženih, a 1,5 milijuna je umrlo od AIDS-a.

Godišnje se u Hrvatskoj zabilježi osamdesetak novih slučajeva zaraze, što nas i dalje svrstava među zemlje s niskom učestalošću HIV infekcije. Novi slučajevi gotovo su isključivo povezani s izmjenom velikog broja spolnih partnera, nezaštićenim spolnim odnosima s nepoznatim osobama te korištenjem nesterilnog pribora za intravensko ubrizgavanje droga, kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

U ukupnom broju HIV/AIDS slučajeva, najveći broj osoba inficiranih HIV-om zarazio se nezaštićenim spolnim odnosom. Muškarci se češće zaraze i čine 86 posto HIV-pozitivnih.