Mjesec hrvatske knjige
Autor: Maja Pavličić, 26. 11. 2013.

Obilježili smo mjesec hrvatske knjige pod sloganom: Tko čita (ne) skita. Tijekom mjeseca hrvatske knjige od 15.10. do 15.11.2013.godine odvijali su se razni događaji.

Knjižničarka Lorna Velenik-Žufić tijekom satova razrednika održavala je prezentaciju pod nazivom ˝Fantasy & Supernatural u Teen književnosti˝. Učenici osmih razreda napravili su prezentacije pod zajedničkim sloganom ˝Pročitali smo i preporučujemo vam ˝ koje su se prezentirale tijekom velikih odmora u toku mjeseca knjige. Učenik Rajan Šarčević napravio je prezentaciju na temelju knjiga: Pirati s Kariba (Prokletstvo Crnog bisera, Mrtvačeva škrinja i Na kraju svijeta). Učenica Valeria Tutiš je napravila prezentaciju o književnici Julie Garwood  i njezinom serijalu knjiga: Tajna, Nevjesta, Čast i Trofej. Dok je učenik Filip Kramarić radio prezentaciju o popularnom američkom piscu Robertu Lawrence Stineu i njegovim serijalima Fear Street i Soba Košmara. Učenica Ivana Bošnjak napravila je prezentaciju o vrsti japanskog stripa koji se zove manga. Na taj način htjeli smo potaknuti učenike na čitanje,jer većinu prezentiranih knjiga je moguće posuditi u školskoj knjižnici.

Učenici sedmih razreda pripremili su ˝Kratko putovanje u svijet književnosti˝ čitanjem ulomaka iz odabranih književnih djela. Čitani su ulomci iz romana: Lažeš Melita ( Ivan Kušan ), Hamlet u selu Mrduša Donja ( Ivo Brešan ), Prokletstvo Crnog bisera ( Ted Elliott ), Grad od kostiju ( Cassandra Clare), Solomonov prsten ( J.Stroud).

Učenici koji su napravili prezentacije i pročitali ulomke bili su oduševljeni svojim radom za Mjesec hrvatske knjige dok su ostali uživali u njihovim radovima i prijedlozima koji su dobili putem prezentacija i pročitanih ulomaka.

8.11.2013 Školu je posjetila pjesnikinja Zlata Jurcan-Vukelić koja je održala književni susret sa učenicima petih razreda. U toku susreta učenici su crtali ilustracije na temelju pjesama koje je ona napisala. Pjesnikinja nije samo recitirala svoju poeziju nego ju je i uglazbila i otpjevala. Svoju najnoviju pjesmu  o Tarskoj uvali pjesnikinja je posvetila upravo nama učenicima OŠ Tar-Vabriga.

Filip Kramarić, 8.b