Proljetni praznici
Autor: Maja Pavličić, 2. 4. 2007.

Dragi učenici,
vjerovali ili ne ali dočekali ste početak još jednih proljetnih praznika.

P.S. Ne zaboravite doći na nastavu 16. travnja 2007.

Uskrs

Uskršnji zecUskrs je najveći blagdan. To je dan uskrsnuća Isusa Krista. Uskrs je pomičan blagdan zasnovan na lunarnom kalendaru sličnom, ali ne i identičnom, hebrejskom kalendaru - u zapadnom kršćanstvu. Uskrs uvijek dolazi na nedjelju između 22. ožujka i 25. travnja, a u istočnom kršćanstvu između 4. travnja i 8. svibnja. Jedan od najstarijih izvora koji govori o Uskrsu jest Pashalna homilija iz 2. stoljeća koju je napisao Meliton Sardski.

U zapadnom kršćanstvu priprema za Uskrs jest korizma. Nakon završetka korizme dolazi Cvjetnica, Veliki tjedan koji ukljućuje Vazmeno trodnevlje . Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs. Nakon Uskrsa slijedi Uskrsni ponedjeljak. U Hrvatskoj je uskrsna tradicija bojanje jaja, tzv. pisanica. Pisanice su osim simbola života bile i tradicionalan dar, a često su ih s ljubavnim motivima (srce, dva goluba, ...) darivali zaljubljeni.
Djevojke u Podravini svoje bi dobivene pisanice ponosno stavljale na prozore, a u Dubrovniku bi mlade zaručniku darovale paket jaja, a budućoj svekrvi ispekle bi pletenicu od tijesta.

Priredila: Nives Ljuština, 5.b
(tekst prepisali: Sara Eni Kuba, 6.b i Alen Perčić,6.b)