Razmjena učenika Tar-Höxter
Autor: Lorna Velenik Žufić, 11. 10. 2023.

Mali gradić na sjeveru Njemačke- Höxter već godinama je povezan s našom općinom Tar, točnije s Osnovnom školom Tar- Vabriga u sklopu projekta „Razmjene učenika“, čiji su voditelji učiteljice njemačkog jezika Kristina Dobrijević i Tiana Orihovac Knezoci te ravnateljica Andrea Baksa.    Već više od 17 godina učenici naše škole sudjeluju u razmjeni učenika sa školom iz grada Höxtera „Hoffmann-von-Fallersleben-Schule“.

Klikom na opširnije saznati ćete svo o našoj razmjeni učenika, a slike možete pogledati u foto-galeriji.

Nakon nekoliko godina pod korona mjerama kada se razmjena nije mogla održati, napokon je došlo opet vrijeme da razmjenu obnovimo i da naši učenici ponovno ugoste učenike te škole.  U razdoblju od 20.-27. 9.  naši su učenici upoznali svoje partnere s kulturom i običajima našega mjesta i našega podneblja. Od svega što su vidjeli, najviše su uživali u toplom vremenu i ugodnom temperaturi mora koje nas je ove godine lijepo poslužilo.

U jutarnjim su satima za njih organizirane radionice raznih predmeta koje su pratile učenice Ines C.Fischer i Lucija Trifunović te pomagale u prevođenju svake radionice na njemački jezik.  U funkciji asistenta učiteljima voditeljima radionica  bile su izvrsne i time stekle novo iskustvo i pokazale odlično poznavanje njemačkog jezika.

Od radionica organizirane su radionica kemije i fizike u kojima su vođeni razni pokusi, radionica matematike, radionica španjolskoj jezika, jezika koji se u našoj školi od ove godine uči kao izvannastavna aktivnost,  radionica izrade kolača gdje su učenici iz Höxtera pekli kekse koje su kasnije podijelili sa svojim partnerima, glazbena radionica na kojoj su upoznali glazbu Istre i folklorni ples te plesna radionica na kojoj su učenici upoznali naše svjetske prvakinje u plesu te s njima učili neke od jednostavnijih koraka pobjedničkog plesa. Osim tih radionica, zadnji su dan imali priliku sudjelovati i u radionici izrade suvenira u kojoj su s našom učiteljicom likovne kulture imali priliku izraditi vlastiti suvenir od recikliranog materijala i time odnijeti sa sobom jedinstveni suvenir iz Hrvatske.

U popodnevnim satima, učenici su upoznali naš kraj i jedinstveni zavičaj Istre u jesenjem ruhu. Tako su posjetili Motovun, Grožnjan, Novigrad, Poreč i Lanternu gdje su se ujedno i kupali, a posjetili su i Stanciju Špin  gdje su ih upoznali s proizvodnjom mlijeka, skute i ovčjeg sira, ti ih ponudili s nagrađenim ovčjim sirom izvrsne kvalitete.

Razmjena u trajanju od 7 dana bilo je izvrsno iskustvo za učenike koje ih potiče na višejezičnost i multikulturalnost što je ključ uspjeha u njihovoj budućnosti. Naši su se učenici pokazali kao izvrsni domaćini i odlični poznavatelji svoje kulture i svojih običaja. U svibnju sljedeće godine uzvratit ćemo posjetom gradu Höxteru i njihovoj školi, a do tada će naši učenici usavršavati njemački jezik kako bi se što bolje snašli u zemlji njemačkog govornog područja.

I za kraj se zahvaljujemo Općini Tar-Vabriga i TZ-u Tar na financijskoj pomoći i roditeljima na potpori i suradnji  bez koje ova razmjena ne bi bila moguća.