Autor: Lorna Velenik Žufić, 24. 10. 2019.

U srijedu 23.10. 2019. naši su se četvrtaši sa svojom učiteljicom Loretom Šućur zaputili preko granice u susjednu Sloveniju u posjet Solani Sečovlje. Ova solana, smještena u Piranskom zaljevu, najveća je u Sloveniji, te najsjevernija u Sredozemnom moru i jedna od posljednjih solana u kojima se sol obrađuje na tradicionalan način istim postupkom već 700 godina. Na području starih, napuštenih solana nalazi se muzej solarstva, u kojem su naši četvrtaši promatrali razvoj solana i način života solara tijekom stoljeća sve do današnjih dana. Izvorno močvarno tlo nastalo zbog kontakta mora i kopna čovjek je pretvorio u polja soli, a pored toga područje solana proglašeno je parkom prirode jer je to je najveće obalno močvarno područje i kao takvo dom je mnogih ptica. Ovdje je moguće vidjeti i do 301 vrsta ptica koje ovdje žive i uopće im ne smeta djelatnost solane. Ovo je jedinstven primjer zaštite prirode i gospodarskog razvoja. Tijekom ovog posjeta naši su se četvrtaši lijepo zabavili i puno toga naučili.

« Prosinac 2019 »