Noć čarolije čitanja
Autor: Lorna Velenik Žufić, 15. 11. 2017.

Središnji događaj ovogodišnjeg  Mjeseca hrvatske knjige u školi u Taru bila je Noć čarolije čitanja.  Ova čarobna noć odigrala se u srijedu 8. 11. navečer od  19,00 do 21,00. Škola u noćnom ruhu pružila je poseban ugođaj brojnim posjetiteljima koje su dočekali naši učenici obučeni u likove iz knjiga.

Više o događajima tjekom Noći čarolije čitanja saznajte klikom na više , slike potražite u foto-galeriji.

Crvenkapica ( Rebeka Goleš ) nije čuvala svoje kekse za bakicu nego ih je svima dijelila. Bilo je tu vila (Sara Deković) i vještica ( Lara Stranić ), pa nije mogla izostati ni Pepeljuga ( Anči Mirjanić). Imali smo i dva mačka : Mačka u čizmama ( Leonarda Stopić ) i onog iz Pinokija ( Nina Slišković ). Njih je liječio i poznati doktor za životinje doktor Dollitle ( Lucas Miljanović ).  Protrčala je ovuda i Alisa ( Marija Marijanović ) tražeći bijelog zeca. Bio je tu i anđeo ( Melani Momić ), Pipi Duga Čarapa ( Marija Šantor) , Merida Hrabra  (Sumeja Maksuti )  i mnogi drugi.  Najveće zanimanje pobudio je naš kapetan Jack Sparrow ( Ivor Deković)iz Pirata sa Kariba. Možda niste znali ,ali Pirat s Kariba je knjiga koju je napisao Tim Powers. Knjige i filmska umjetnost su često povezani što dokazuje i  slavni Harry Potter , kojeg su posjetitelji mogli gledati na pametnoj ploči u učionici matematike. Učiteljica Tanja Mihoković potrudila se da omogući projekciju filma, a u ugođaj filma uvele su nas Anči Mirjanić i Leona Ramljak koje su odsvirale glazbu iz filma. Knjižničarka Lorna Velenik-Žufić održala je predavanje uz prezentaciju pod nazivom Čarobne knjižnice svijeta.  Bilo je veselo u učionici broj 9 gdje su Mateo Dedić, Raul Dominik Holik, Rene Radinović , Ivan Matić,Jan Mamić, ,Manuel Mamuzić, Alex Stojnić ,Petar Cukrov i Leo Hatman pričali viceve pod sloganom : Smijeh nije grijeh, pod budnim okom učiteljice Klaudije Mirjanić.  U učionici broj 8 posjetitelji su mogli uči u svijet  priča. Priče su čitali naši učenici  Goja Alihodžić, Lara Stranić, Loren Ivančić i Marija Šantor, a nadgledala ih je učiteljica Gordana Poropat – Alihodžić. Mihael Žipovski svirao je na gitari radi boljeg ugođaja.Učiteljica  Adela Deković  je u svojoj učionici broj 7 dokazala da čitanje može biti i hobi. Učenice Anči Mirjanić i Leona Ramljak pričale su nam o knjigama koje su pročitale izvan obavezne lektire, a pročitale su ih veoma mnogo. Neke od tih knjiga nisu još ni prevedene na hrvatski jezik , pa su ih pročitale na engleskom. Sven Bartok pričao nam je o svijetu stripa i o stripovima koje voli.  U knjižnici su predstavljeni mitovi  raznih mitologija. Ela Caruzzi i Ivona Ćosić ispričale su egipatske mitove, a Anđela Radovčić i Leonarda Pranjić hinduističke.  Najzanimljiviji su  bili Tomo Vukoja i Roko Milić koji su pričali o čudovištima iz mitologija. Napravili su interaktivni  plakat  sa prozorčićima na otvaranje i polugicama. Iznenadili su nas i projekcijom crteža čudovišta na stropu knjižnice pomoću projektora koji  su sami izradili. Bila je to noć za pamćenje.