Naljepnice

Autor: Lorna Velenik Žufić, 22. 10. 2020.

Naša psihologinja Milena Banko primjetila je da se učenici ne drže uvijek pravila kretanja po školi kad idu školskim hodnikom , zato je osmislila mali projekt  s naljepnicama da uputi učenike na pravilno kretanje. Nabavila je žute naljepnice u obliku strelica i uz pomoć učenica osmog razreda nalijepila naljepnice na sve stepenice u školi. S desne strane stepenica žute strelice pokazuju prema gore,a s lijeve strane stepenica prema dolje jer uvijek hodamo  svojom  desnom stranom .

Klikom na više pročitajte  Školski bonton koji je sastavila naša psihologinja Milena Banko.

Za školski uspjeh, osim poznavanja gradiva matematike, hrvatskog i ostalih predmeta, potrebno je poznavati i pravila bontona.

Podsjetimo se nekih pravila ponašanja, koja su važna u školi.

Evo ih:

U školu uvijek dođi na vrijeme. Kasneći, pokazuješ nepoštovanjei ometaš druge a pri tome stvaraš i „lošu sliku“ o sebi kao neodgovornom učeniku/učenici.

Školski prostor poštuj kao i prostor svog doma. Pažljivo se ponašaj prema školskoj imovini kao i prema svojoj. Ne šaraj! Suzdrži se od pisanjaili crtanja po klupama i zidovima.

Hodaj po hodnicima i stepeništu bez trčanja i guranja. Pri tome koristi desnu stranu. Kao automobili, „vozi“ desnom stranom.

Za vrijeme pauza i odmora druži se i zabavljaj, budi veseo/vesela, ali ne urlaj i ne divljaj.

Nikada se nikomu ne rugaj i ne govori ružno o drugima. Nemoj nikoga vrijeđati. Tvoji učitelji/cei vršnjaci očekuju da se prema njima ponašašljubazno i s poštovanjem.

Učiteljima/učiteljicama i drugim odraslima u školi pokaži poštovanje tako da im se obraćaš s „Vi“ a ne sa „ti“, kao svojim vršnjacima.

Ne gnjavi drugu djecu, mlađe ili slabije od sebe i ne podržavaj druge koji to čine.

Ako nešto posudiš, vrati neoštećeno. To vrijedi i za knjige iz knjižnice. Imaj umu da ih i drugi trebaju čitati poslije tebe.

Zadaću napišikod kuće i na vrijeme. Ne zaboravi je donijeti u školu.

Uvijek ponesi u školu sav potreban pribor da ne stvaraš pomutnju i ne moraš posuđivati stvari od drugih.

Sjedi uspravno i pažljivo prati nastavu. Ne izvaljuj se na klupu kao da si omamljen/omamljena. Ne podiži noge na klupu. Ne ljuljaj se na stolici. Sve je to nepristojno i neprihvatljivo.

Ukoliko nešto trebaš ili želiš reći podigni ruku i pričekaj da ti se učitelj/učiteljica obrati. Tek onda reci što želiš. Ne upadaj u riječ.

Ne ometaj nastavu upadicama, glasnim ili tihim komentarima.

Razgovor s drugima iz razreda ostavi za odmor.

Ne koristi mobitel za vrijeme nastave.

Ne prepisuj od drugih. Prepisivanjem ometaš drugoga i sebi štetiš. Zavaravaš samog sebe. Ne ideš u školu radi ocjena nego da naučiš.

Dok traje opasnost od zaraze korona virusom pridržavaj se svih zaštitnih mjera i pravila ponašanja koja vrijede u tvojoj školi. Ponašaj se odgovorno, tako čuvaš sebe i druge.

« Prosinac 2020 »