Dan sigurnijeg interneta

Autor: Lorna Velenik Žufić, 12. 2. 2020.

U našoj školi  11.veljače 2020. obilježen je  Dan sigurnijeg interneta  zabavnim i edukativnim radionicama na satu informatike.

Učenici petih i šestih razreda gledali su kratke priče o nasilju na internetu te se upoznali s pojmovima poput  Cyberbullinga, lažno predstavljanje, uznemiravanje, ogovaranje i klevetanje. Na računalu su igrali igru Spasimo Internet. Zadatak je bio točno odgovoriti na pitanja vezana za elektroničko nasilje kako bi dobili brojeve koji čine lozinku od 5 znakova. Točnim unosom lozinke spasili bi Internet. Nakon toga ispunili su anketu : 10 pitanja za sigurnost na internetu. Učenici su anonimno odgovarali na pitanja. Zaključak je da su učenici petih i šestih razreda oprezni kada koriste Internet, lozinke su im većinom jake i ne dijele ih s drugima. Dvaput promisle prije nego što preuzmu neku aplikaciju te nikada ne komuniciraju sa strancima. Online prijatelji su im prijatelji koje dobro poznaju.

Drugi dio radionice je bio u obliku društvene igre gdje su učenici trebali odgovarati na pitanja ili nacrtati ovisno o tome na koje polje su stali.

Osmašima su prikazani video primjeri elektroničkog zlostavljanja te su se upoznali s pojmovima poput: krađe identiteta, Cybergroominga, sextinga, red buttona.. nakon razgovora i ispunjavanja ankete dobili su zadatak na društvenoj mreži Edmodo (koju koriste u svrhu nastave informatike) napisati najvažnije podatke o elektroničkom zlostavljanju. Radionica je bila uspješna i svi učenici su aktivno sudjelovali.

Rezultati ankete koju su ispunjavali osmaši pokazali su da njihovi online profili uključuju osobne podatke, na profilima se nalaze fotografije prijatelja, obitelji i kućnih ljubimaca. Internet koriste za preuzimanje različitih aplikacija i upoznavanje. Često prihvaćaju zahtjeve za prijateljstvo od osoba koje nisu nikada upoznali.

Učiteljica Ivana Lončarić

Slike pogledajte u našoj  foto - galeriji

« Travanj 2020 »