Svjetski dan šećerne bolesti u školi Tar-Vabriga
Autor: Lorna Velenik Žufić, 14. 11. 2018.

Dana 14. studenog 2018. prigodno je obilježen Svjetski dan šećerne bolesti u Osnovnoj školi Tar-Vabriga. U organizaciji su sudjelovali učenici naše škole, gđa Jadranka Radojković iz Crvenog križa Tar, knjižničarka naše škole gđa LornaVelenikŽufić te učiteljica Marta Rupenović.

Najprije je gđa Jadranka donijela brošure o šećernoj bolesti te smo ih podijelili u školi, potom su učitelji proveli razgovor s djecom o tome i dodatno ih educirali o navedenoj temi. Zaključili smo da djeca već sada znaju puno o tome, ne degradiraju oboljelu djecu te pokazuju znakove potpore i razumijevanja prema oboljelima od šećerne bolesti tzv. dijabetesa. Zaslužna za to je naša učenica D.M. iz 6.a koja također boluje od šećerne bolesti, ali kaže da se u ovoj školi djeca prema njoj odnose lijepo i s poštivanjem. Redovito prate razinu njezinog šećera kada ga mjeri, te su joj uvijek spremni pomoći. Naša D.M. je primjer veselog i hrabrog djeteta koje je svojim odnosom prema drugima naučila druge kako da se prema oboljelima odnose. Ona je svoju radost našla u druženju s djecom naše škole, a i sama je uvijek spremna pomoći. Tako su i ostala djeca naučila da ta bolest nije zarazna te da se prema oboljelima treba odnositi ravnopravno.

Na kraju svega obilježili smo taj važan dan zajedničkom fotografijom u dvorištu škole kao znak potpore oboljelimam,a naši učenici se mogu pohvaliti velikom senzibilnošću i razumijevanjem svih različitosti.

Marta Rupenović