Mjesec hrvatske knjige
Autor: Lorna Velenik Žufić, 21. 11. 2016.

Ove godine Mjesec  hrvatske knjige proveli smo u društvu mitskih bića Istre.  To se lijepo uklopilo u naš projekt  „Zavičajnost“  koji nastavljamo od prošle školske godine.  Sve je počelo terenskom nastavom osmaša u Pazinu. Tamo smo posjetili Etnografski muzej Istre i Državni arhiv. Naša knjižničarka  Lorna Velenik –Žufić ispričala nam je priču o divu Dragonji  i priču o patuljčiću koji je živio na planini Učki.  Učenica Natalia Ćorić odglumila je vilu i ispričala priču o vilama koje su  gradile Arenu u Puli. U živopisnom holu Etnografskog muzeja dočekao nas je vampir Jure Grando iz Kringe  kojeg je utjelovio Andrea Mirjanić . Za ulogu pisca Vladimira Nazora, koji priča o svom Velom Joži, spremao se Lukas Bičvić, ali se razbolio, pa je uskočio Eugen Koštro.

U Mjesecu  hrvatske knjige  posjetili su nas i naši vrtićanci pa smo i s njima podijelili ove priče. Posebno ih je obradovala vila Natalia koja ih je dočekala među stablima ispred škole.

Naša knjižničarka pripremila je i perezentaciju za petaše kojim ih je  upoznala sa svim vrstama mitskih bića o kojima se pričalo u Istri. O divovima se pričalo da su gradili istarske gradove, a posebno se istaknuo divovski ban Dragonja koji je stvorio tri istarske rijeke. Vile su obitavale na učki. Istrom su lutali i psoglavci. Svako selo imalo je svoju vješticu, koja je imala kćer moru. Protiv njih su se borili krsnici. Svakakve čudnovate priče su se pričale po istarskim selima, a mi ćemo se truditi da ih ne zaboravimo.