7. Hrvatsko natjecanje za harmoniku
Autor: Lorna Velenik Žufić, 25. 5. 2016.

U Daruvaru se od 13. – 14. svibnja 2016. godine održalo 7. Hrvatsko natjecanje za harmoniku,  koje je ove godine okupilo ukupno 107 solista i 47 mentora iz 31ustanove iz cijele Hrvatske. Natjecatelji su se natjecali u raznim kategorijama po dobnom skupinama, od najmlađe kategorije „Petar Pan“ do F kategorije u kojoj su se natjecali studenti klasične harmonike. Natjecatelje je ocjenjivao stručni ocjenjivački sud renomiranih hrvatskih harmonikaša i pedagoga. Umjetničku školu Poreč ove je godine predstavljalo osam učenika, a među njima i učenica trećeg razreda naše škole Vita Blažević. Vita je učenica drugog razreda harmonike u klasi prof. Paolo Peruško i osvojila je 1. nagradu, 3. mjesto i pehar natjecanja. Osim toga ovo natjecanje omogućuje kvalifikacije za nastup na svjetskom natjecanju “Accordion Olympics” (AO), koje će se održati u Novom Mestu, u Sloveniji od 11.-17.07.2016. godine. Naša Vita u jakoj konkurenciji osvojila je i  plasman na ovom renomiranom svjetskom natjecanju. Bravo Vita! Ti si naš ponos!

Uz natjecateljski dio, odvijao se i bogat popratni program. U petak, 13. svibnja održane su dvije glazbeno plesne predstave "Ježeva kućica" u Češkom domu u Daruvaru.“Ježeva kućica” je zajedničko djelo učitelja i učenika Umjetničke škole iz Poreča te njihove redateljice Andreje Široki. Kroz priču “Ježeva kućica”, učenici i učitelji pokretom, plesom, sviranjem i glasom prikazali su da je temeljna vrijednost od koje sve počinje i u kojoj sve završava – naš dom!

Učenici plesnog odjela Umjetničke škole Poreč, istražujući teme kao što su prostorne akcije, izražajne akcije ili pak brzina i intenzitet izvođenja, dočarali su likove i karakter koji simbolizira određenu životinju.

Glazba u izvedbi učitelja i učenika glazbene škole je također odabrana prema osobinama lika i izvodila se uživo te prati uvijek isti lik životinje. Svi sudionici predstave likovi su iz priče “Ježeva kućica” koja je smještena u snježnoj šumi dočaranoj idiličnom scenografijom i kostimima.

Više možete vidjeti i na traileru za predstavu: https://vimeo.com/162833766.

„Učenici Umjetničke škole Poreč nastupaju i osvajaju najviše nagrade od samog osnutka ovog natjecanja. Veseli nas da svake godine imamo nove, darovite i vrijedne učenike koji uvijek iznova potvrđuju kvalitetu i rad učitelja harmonike Umjetničke škole Poreč. Svaki uspjeh, pa tako i ovaj veliko je priznanje i poticaj. Čestitke i veliko hvala svim učenicima, učiteljima i  roditeljima. Posebno hvala ravnateljima i učiteljima osnovnih škola na podršci i suradnji. Ovakav uspjeh moguć je jedino kada se svi udružimo za dobrobit naše djece. Bravo harmonikaši! Naša ste radost i ponos!“ poruka je  Sanjice Sara Radetić ravnateljice Umjetničke škole Poreč