« Ožujak 2024 »

Noć muzeja 2016
Autor: Lorna Velenik Žufić, 4. 2. 2016.

Jedanaesta Noć muzeja održana je u petak 29. 1.2016. u muzejima diljem Hrvatske. Nažalost Zavičajni muzej Poreštine je zatvoren zbog restauracije zgrade i izrade novog stalnog postava, pa nismo mogli osjetiti ugođaj muzeja noću, a to je zaista nešto posebno. Djelatnici Zavičajnog muzeja Poreštine pobrinuli su se da ipak osjetimo ugođaj Noći muzeja koja se održala, kao i prošle godine, u  prostranoj vijećnici stare Sabornice u srcu starogradske jezgre Poreča. Održana je radionica sitotiska pod vodstvom Sabine Damiani, večernji obilazak povijesne jezgre Poreča uz stručno vodstvo arheologa Davora Munde, izložba fotografija pod nazivom «Photomuseology: porečki muzej u fokusu», predavanje «Turizam u Poreču u 15. stoljeću», svjedočanstva iz života u Dekumanovoj , ali svakako nas se najviše dojmila  predstava «La tartana naufragada». Društvo prijatelja Giostre odglumilo nam je istinitu priču iz 18. stoljeća, brodolom francuskog broda ispred porečke obale, susret francuskog diplomata s porečkom zbiljom i potom sretan kraj : brak s lijepom Porečankom plemićkog roda. Naročito smo ponosni na našu učiteljicu Daliborku Škofić koja je odglumila važnu ulogu u predstavi.